:Główna :: Skład Drużyny :: Artykuły Rady Drużyny :: Galeria :: Kontakt :: Szczep :: Forum:

Nowy Targ 29.12.2003

ARTYKUŁ "KRĘGU RADY"
18 NOWOTARSKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ
"Poszukiwacze Ścieżek"


Nr 1

1. NAZWA DRUŻYNY

18 Nowotarska Drużyna Harcerska "Poszukiwacze Ścieżek" im. Partyzantów Gorczańskich

"18" - numer drużyny został nadany nam przez komendanta Hufca Rabka, do którego przynależymy. Numer zostaje nadany po zakończeniu okresu próbnego.

"Nowotarska" - określa teren naszego działania. Drużyna jest drużyną miejską działającą przy Szkole Podstawowej Nr 2. W dalszych planach drużyny jest zmiana z statusu drużyny przyszkolnej na drużynę środowiskową zrzeszającą dzieci nie tylko z jednej szkoły i posiadającą samodzielną harcówkę.

"Drużyna Harcerska" - jest zbiorowiskiem ludzi zorganizowanych w systemie (patrolowym) zastępowym, utożsamiającymi się z ideami zawartymi w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim. Drużyna czerpie swoje korzenie z idei skautingu i harcerstwa polskiego. Działa na zasadzie przepisów statusowych, regulaminów i instrukcji, a także na zasadzie własnych wypracowanych zwyczajów i obrzędów. "Harcerska" oznacza także wiek harcerzy. W naszej drużynie wielopoziomowej jest to10 (11) - 16 lat. Odpowiada to okresowi 4 -6 klasa szkoły podstawowej i gimnazjum. Dzieci starsze mogą pozostać w drużynie, ale wchodzą wtedy w skład zastępu kadrowego. Działalnością tego zastępu, oprócz wsparcia drużyny w zakresie programu, jest samodoskonalenie w celu objęcia funkcji "starszej kadry" w innych drużynach. Zastęp kadrowy działa poniekąd samodzielnie, jednak reprezentując dalej swoją drużynę.

"Poszukiwacze Ścieżek" - nazwa ta ma dla drużyny dwa znaczenia:
- nazwa elitarnego oddziału rozpoznawczego (zwiad) wojsk SAS -u.
- poszukiwanie nowych dróg - dosłownie i w przenośni, a więc zarówno odkrywanie na nowo zapomnianych ścieżek (służba turystyce), jak i poszukiwanie swojego miejsca w życiu (wieczne wędrowanie).

Imię zostało nadane drużynie po kampanii "bohater", jednak ze względów formalnych nie jest używane.

2.POLA SŁUŻBY

Podstawą pól służby jest Prawo Harcerskie.

Pierwszym polem służby jest Rodzina - realizacja tego pola służby sprowadza się do zasady, iż harcerz 18 NDH tak kształtuje swoje stosunki rodzinne, aby mógł spokojnie służyć w drużynie. Jest to najważniejsze pole służby - PODLEGŁOŚĆ WOBEC RODZICÓW. Dodatkowo należy tu zaznaczyć, że rodzice i rodzeństwo harcerza służącego w 18 NDH traktowani są jak sojusznicy drużyny i mają prawo do czynnego uczestnictwa w jej działaniach.

Drugim polem służby jest szkoła. Tu harcerz realizuje obowiązek szkolny tak, aby nie posiadać ocen negatywnych. Harcerz nie opuszcza szkoły z błahych powodów. Niedopuszczalne jest, aby harcerz wagarował. Harcerz tak godzi naukę z działaniami drużyny, aby mógł spokojnie odbywać służbę w drużynie. W razie problemów z nauką, zwłaszcza w okresach przed klasyfikacyjnych, harcerz lub jego rodzic mogą wystąpić o zwolnienie z obowiązków względem drużyny do czasu zakończenia semestru, lub poprawy w nauce.

Trzecim polem służby jest drużyna, - która pomaga w wychowywaniu harcerza. Uczestnictwo w drużynie nie sprowadza się jedynie do faktu bycia w Niej. Harcerz naszej drużyny musi przestrzegać obowiązującego w niej Prawa i zasad. Musi szanować jej zwyczaje, musi być "bratem" dla innych harcerzy naszej drużyny. Harcerz musi posiadać mundur harcerski i reprezentować w nim siebie, drużynę i jej barwy. Mundur musi być schludny i zadbany. Harcerze w naszej drużynie muszą również realizować się w stopniach harcerskich, gdyż te kształtują relacje w drużynie i zapewniają rozwój harcerzy.

Podsumowanie:

Brak uczestnictwa w życiu drużyny, brak posłuszeństwa, lojalności, brak chęci do wdrażania się w Prawie Harcerskim i zdobywaniu kolejnych stopni, mogą spowodować, iż harcerz nigdy nie osiągnie swojego statusu w drużynie, co może doprowadzić w konsekwencji do usunięcia z drużyny.

Generalnie stwierdzić trzeba, iż ten, kto wstydzi się swojego munduru, barw swojej drużyny, ukrywa fakt bycia harcerzem - nie nadaje się do naszej drużyny. Ten, kto nie wypełnia obowiązków szkolnych, ma oceny niedostateczne, opuszcza szkołę z błahych powodów - nie może być harcerzem naszej drużyny.

Ten, kto lekceważy polecenia swoich rodziców, nauczycieli, swoich przełożonych harcerskich i innych instruktorów ZHP - nie może być harcerzem naszej drużyny.

3.SPECJALIZACJA DRUŻYNY

18 NDH jest drużyną turystyczną (wędrowniczą)

Specjalnością drużyny jest turystyka (krajoznawstwo) i to określa jej działanie. Wiąże się to z pracą nad zdobywaniem sprawności harcerskich - turystycznych, oraz Znakiem Służby Turystyce.

4.ATRBUTY DRUŻYNY

Barwy drużyny

Barwami drużyny są kolory żółty i czarny. Wybrali je założyciele tej drużyny. Żółty ma symbolizować słońce, czyli działanie w dzień, natomiast czarny oznacza nocne działania drużyny. Dla drużyny turystycznej (wędrowniczej) oznacza to, że wędrujemy nie tylko w słoneczny dzień, ale także w niepogodę czy noc - poznając otaczającą nas przyrodę.

Barwy drużyny są widoczne na dwukolorowej chuście harcerskiej. Kolorystyka ta powtarza się na tarczy (proporczyku), imienniku, pagonie z numerem drużyny, plakietce drużyny oraz u harcerek na getrach i wywijakach.

Chusta harcerska

Nosi ją się w ten sposób, aby żółty kolor był po lewej stronie. Chusta nadawana jest "biszkoptowi" w czasie próby na harcerza, po zaliczeniu "biegu na chustę". Bieg taki odbywać się będzie tylko cztery razy w roku harcerskim.

Tarcza ( Proporczyk)

Tarcza jest noszona na berecie, około 6 cm od lilijki harcerskiej, po jej lewej stronie. Tarcza nadawana jest wraz z chustą po zaliczeniu "biegu na chustę". Dodatkowym warunkiem jest posiadanie beretu harcerskiego w kolorze czarnym.

Imiennik

Jest to plakietka z nazwiskiem harcerza 18 NDH naszywana na mundur celem identyfikacji i osobowej reprezentacji. Noszona jest nad lewą kieszenią bluzy mundurowej. Oprócz w/w celów ma wymóc dbałość o noszony mundur harcerski i godną jego reprezentację. Harcerz taki przestaje być anonimowy. Imiennik nadawany jest po zaliczeniu "biegu na chustę". Dodatkowym warunkiem jest posiadanie przez bluzy mundurowej.

Plakietka drużyny (lub plakietka szczepu)

Oznacza środowisko działania harcerza. Noszona jest na lewym rękawie bluzy mundurowej 4 cm od wszycia rękawa. Plakietka drużyny nadawana jest po złożeniu przyrzeczenia harcerskiego.

Pagony z numerem drużyny

Na pagonie harcerz uwidacznia numer drużyny oraz kolejne stopnie, które zdobywa. Numer drużyny jest wypisany cyframi rzymskimi (XVIII). Pagony nadawane są po złożeniu przyrzeczenia harcerskiego.

Szarotka

Tradycyjna odznaka formacji górskich, straży granicznej, wojska. Stosowana do podkreślenia elitarności formacji górskich.

Jest ona zaadaptowana przez drużynę w związku z jej lokalizacją oraz specjalizacją. Szarotka, przypięta do tarczy (proporczyka), noszona jest na berecie harcerskim. Szarotka nadawana jest harcerzowi, który spełnia następujące warunki:
- ma minimum 13 lat,
- posiada przynajmniej stopień pionierki - odkrywcy,
- pełni funkcję w drużynie,
- należy do kręgu rady drużyny,
- ma zaliczoną przynajmniej roczną służbę w drużynie,
- ma zaliczony nabór do drużyny jednego nowego harcerza.

Szarotka jest najważniejszym, po krzyżu harcerskim, odznaczeniem przyjętym przez drużynę. Nadanie szarotki będzie poprzedzone biegiem (próbą) harcerskim. Bieg taki, odbywać się będzie tylko dwa razy w roku harcerskim.

5.SYSTEM STOPNI W DRUŻYNIE

Biszkopt - harcerz na próbie (10 -? lat)
-stara się zasłużyć na miano harcerki/harcerza. Chce poznać harcerstwo i dostosować się do jego wymagań określonych w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim. Chce przebywać w zastępie (patrolu) i drużynie. Czas próby 3 - 6 miesięcy. Każdy, kto przychodzi do naszej drużyny, musi przejść tą próbę bez względu na wiek. Próba może być tak modyfikowana, aby wyrównać poziom wiedzy do wieku biszkopta.

Harcerze (11 -13 lat)

Ochotniczka - młodzik
-z ochotą poznaje smak harcerskiej przygody. W swoim postępowaniu kieruje się Prawem Harcerskim. Pamięta o dobrych uczynkach. Chętnie zdobywa nowe wiadomości i umiejętności przydatne w drużynie, domu, szkole. Jest zaradna/y, dzielna/y i pogodna/y.

Tropicielka - wywiadowca
- jest na tropie harcerskiej przygody. Przestrzega Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego w życiu codziennym. Ma uszy i oczy otwarte. Ćwiczy swoja spostrzegawczość. Aktywnie uczestniczy w zadaniach drużyny. Zdobywa harcerską wiedzę i doskonali umiejętności z różnych dziedzin życia harcerskiego.

Harcerze starsi (13 -16 lat)

Pionierka - odkrywca
- uczestniczy w harcerskim życiu, odkrywa swoje zainteresowania. Ocenia siebie i swoje postępowanie, odwołując się do Prawa Harcerskiego. Potrafi radzić sobie w różnych sytuacjach, działając samodzielnie i odpowiedzialnie. Można na nim polegać. Jest uczynna/y, odważna/y, samodzielna/y.

Samarytanka - ćwik
- poszukuje wzorów do naśladowania, zgodnych z harcerskimi wartościami zawartymi w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim. Szuka sytuacji, w których może pomóc. Pracuje nad swoim charakterem. Wywiązuje się ze swoich obowiązków. Poszukuje swoich zainteresowań i pasji. Rozwija je zdobywając wiedzę i umiejętności w wybranych dziedzinach. Współtworzy życie drużyny.

Wędrownicy (16 -25 lat)

Harcerka orla - harcerz orli
- w harcerskiej wędrówce przez życie odnajduje wzory do naśladowania. Kierując się Prawem Harcerskim buduje swój własny system wartości. Samemu wyznacza swoje cele. Wybiera własną drogę życiową. Dąży do mistrzostwa w wybranych dziedzinach. Podejmuje wyzwania i pole stałej służby.

Harcerka Rzeczpospolitej - harcerz Rzeczpospolitej
- ma własny system wartości wynikający z Prawa Harcerskiego. Kieruje się nim we wszystkich aspektach swojego życia. Potrafi godzić pełnione role w rodzinie, w szkole, w pracy z działalnością społeczną. Osiąga mistrzostwo w wybranych dziedzinach aktywności. Jest świadomą/ym obywatelką/em RP. Swoją postawą i postępowaniem prezentuje harcerski styl życia.


Nowy Targ 16.01.2004

ARTYKUŁ "KRĘGU RADY"
18 NOWOTARSKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ
"Poszukiwacze Ścieżek"


Nr 2

1. Dotyczy wysokości składek:

Krąg rady 18 NDH ustalił wysokość składki miesięcznej każdego harcerza na kwotę 3.50 PLN w skali miesiąca. Składka zbierana będzie zawsze na pierwszej zbiórce w danym miesiącu. Składki można wpłacać, co miesiąc lub kwartalnie z góry. Pieniądze zebrane w ten sposób będą przeznaczone na zakup np.: chust harcerskich, plakietek, odznaczeń, materiałów programowych (metodycznych) itp. Dla harcerzy naszej drużyny. Z tej kwoty będą także odprowadzane składki do Komendy Hufca. Ewidencja składek będzie dokumentowana w książce finansowej drużyny, w której rejestruje się również wydatki. Rodzice harcerzy mają prawo wglądu do tejże książki. W wyjątkowych sytuacjach drużynowy może odstąpić od zbierania składek od danego harcerza z powodu ciężkiej sytuacji materialnej. Musi to być poprzedzone rozmową z drużynowym. Składki zbierane będą od lutego 2004 roku.


Nowy Targ 23.01.2004

ARTYKUŁ "KRĘGU RADY"
18 NOWOTARSKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ
"Poszukiwacze Ścieżek"


Nr 3

1. Dotyczy sortów mundurowych:

- Bluza mundurowa harcerki; kolor szary z naramiennikami. Z tyłu, na wysokości barku, karczek. Z przodu na całej długości zapinana na guziki metalowe w kolorze srebrnym. Kołnierz a'la Słowacki, spinany guzikami. Na wysokości klatki piersiowej dwie nakładane kieszenie z kontrafałdą na zewnątrz, z patkami zapinanymi na guziki.
- Dla harcerzy bluza jak wyżej tylko w kolorze khaki.
- Harcerki noszą spódnicę gładką w kolorze szarym, z dwiema kieszeniami, z przodu zapinaną na całej długości na guziki metalowe. Długość spódnicy - do kolan.
- Harcerze noszą spodnie długie typu bojówki lub inne w kolorze czarnym lub khaki, do których można założyć pas harcerski. Spodnie muszą być jednolite dla całej drużyny.
- Chusta w kształcie trójkąta o bokach 70 x 70 x 100 cm, w kolorach żółtym i czarnym.
- Pas harcerski 3,5 cm parciany zielony lub skórzany w kolorze brązowym. Pas spinany jest dwuczęściową klamrą metalową o średnicy 5 cm. W środkowej części klamry umieszczony jest napis "ZHP", a na części zewnętrznej wieniec.
- Beret harcerski w kolorze czarnym. Na berecie przypięta lilijka harcerska koloru srebrnego.
- Getry w kolorze czarnym, gładkie, wywijki w kolorze żółtym noszone tylko do spódnic harcerskich
- Obuwie płaskie, skórzane, sznurowane - typu pionierki, w kolorze czarnym lub brązowym.
- Okryciem zwierzchnim jest polar koloru czarnego lub ciemno zielony.
- Rolę finki harcerskiej pełni nóż typu frosta z krótkim ostrzem, w zielonej, plastikowej pochewce,
- noszony na pasie harcerskim po prawej stronie.
- Do działań w terenie zamiast bluzy mundurowej, drużyna używa czarnych koszulek bawełnianych z krótkim rękawem z logo drużyny. Zamiast spódnicy harcerki mogą zakładać spodnie długie typu bojówki lub inne w kolorze czarnym lub khaki, do których można założyć pas harcerski. Spodnie muszą być jednolite dla całej drużyny.